تفاوت پنجره آلومینیومی و پی وی سی

توضیحات:

 • به نام خدا

  پنجره آلومینیومی ترمال بریک

  در این نوشته به معرفی و بررسی پنجره آلومینیومی ترمال بریک یکی از انواع پنجره پرداخته و اجزای تشکیل دهنده این پنجره و مزایای آن تشریح می گردد. پنجره ها نقش مهم و موثری در ساختمان ایفا می کند، پنجره ها باعث ارتباط درون و بیرون ساختمان می شوند و تهویه و نور طبیعی فضا را فراهم می آورند. پنجره به عنوان معبر ، به پالایش و تصفیه نور خورشید و هوا نیز کمک می کند. علاوه بر این، پنجره در زیبایی ساختمان نیز تاثیر فراوانی دارند؛ از این رو پنجره ها نقاط کانونی طراحی معماری محسوب می شوند.

  قاب روی میزان واقعی بهره وری انرژی هر در و پنجره ای تاثیر فراوانی می گذارد.امروزه، قاب های پنجره با کارایی بالا، با کاهش اتلاف حرارت یا کسب گرما باعث افزایش آسایش حرارتی و پایین آوردن هزینه های سرمایش، گرمایش و … در ساختمان می شوند. به عنوان مثال می توان از قاب پنجره آلومینیومی ترمال بریک نام برد. هدف از این نوشتار شناخت عملکرد پنجره آلومینیومی ترمال بریک و بررسی جزییات و ویژگی های این نوع پنجره می باشد. امید است اطلاعات مطرح شده به مصرف کنندگان برای تصمیم گیری آگاهانه کمک کند.

  ساختماني با پنجره های آلومینیومی ترمال بریک

  ترمال بریک چیست

  ترمال بریک (گرمابند) ماده عایقی است که در سمت خارجی چارچوب (چهارچوب سازه، در و پنجره و …) قرار می گیرد. این مواد برای جلوگیری از جریان حرارتی که در مقاطع فلزی قاب ها اتفاق می افتد ضرورت داشته و پوشش حرارتی ساختمان را تشکیل می دهند. ماده ترمال بریک که مانع از هدایت حرارت می شود (انتقال حرارت در آن بسیار ناچیز است) برای جدا کردن دو متریال ( آلومینیوم ) یا دو سازه که دارای هدایت حرارتی بالایی هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.

  نمونه اي از اتصال ترمال بریک

  اتصال دو قطعه فلز با ماده ترمال بریک یا گرمابند

  بر اساس تعریف رسمی انجمن ملی رتبه بندی پنجره (NFRC)  ترمال بریک (گرمابند) ماده ای با هدایت حرارتی کم است که بین بخش هایی که هدایت حرارتی بالایی دارند، قرار می گیرد تا سبب کاهش انتقال حرارت شود. هدایت حرارتی این مواد باید کمتر از W/m.K  ۰٫۵ باشد.

  مقطع پنجره آلومینیومی ترمال بریک

  نمونه ای از مقطع پروفیل پنجره آلومینیومی ترمال بریک

  پنجره آلومینیومی ترمال بریک چیست

  پنجره آلومینیومی ترمال بریک دارای رزین غیر فلزی یا ماده پلاستیکی گرمابند نصب شده در قاب آلومینیومی پنجره است که از لحاظ فیزیکی بخش داخلی پنجره را از قسمت بیرونی جدا می کند. از این رو مسیر انتقال و هدایت انرژی حرارتی در قاب پنجره بین  داخل و خارج فضای ساختمان قطع می شود. به این نوع پنجره، پنجره ترمال بریک می گویند.

  پنجره آلومینیومی ترمال بریک از نوارهای پلی آمیدی با ۲۵% فایبر گلاس که به صورت مکانیکی به قاب داخلی و خارجی فلزی متصل شده اند، استفاده می کند. در مدل های دیگر این پنجره،  نوارهای رزین پلی اورتان و یا پی وی سی نیز به کار گرفته می شود.

  شماتيک مقطع پنجره آلومینیومی ترمال بریک

  کاربرد ترمال بریک در پنجره

  بر اساس تعریف رسمی انجمن ملی رتبه بندی پنجره (NFRC)  پنجره ترمال بریک را می توان به عنوان پنجره ای که در آن قاب و اعضای بازشو پنجره به عناصر خارجی و داخلی تقسیم شده و توسط متریالی که هدایت حرارتی را کاهش می دهد به هم متصل اند، تعریف کرد.

  روش هاي انتقال حرارت در يک پنجره آلومینیومی ترمال بریک

  انتقال حرارت از پنجره ترمال بریک

  پنجره آلومینیومی ترمال بریک چگونه عمل می کند

  پنجره آلومینیومی ترمال بریک بهره وری انرژی را با کنترل روش های انتقال حرارت بهبود می بخشد. گرما یا انرژی حرارتی به سه روش در مصالح انتقال می یابد.

  • رسانش فرایند ساده انتقال حرارت بین اجسامی است که در تماس با هم قرار دارند.
  • همرفت فرایندی است که در آن انتقال انرژی حرارتی توسط گردش سیالات (گازها یا مایعات) اتفاق می افتد.
  • تابش که انتقال انرژی حرارتی در فاصله و از طریق امواج فرکانس بالا مانند نور مرئی، نور ماوراء بنفش و یا مایکروویو اتفاق می افتد.

  قاب های پنجره آلومینیومی ترمال بریک در برابر انتقال گرما و سرما از طریق رسانش عایق هستند. این عایق از طریق جدا کردن بخش فلزی خارجی قاب از بخش داخلی توسط ماده ای که مقدار انتقال گرما و سرما در قاب پنجره را کاهش می دهد، ایجاد شده است.  ویژگی ترمال بریک در پنجره های آلومینیومی سبب بهره وری انرژی در ساختمان می شود.

  در واقع ایده پنجره آلومینیومی ترمال بریک مشابه واحدهای شیشه های دو جداره است؛ ایجاد یک سد حرارتی برای مقابله با اتلاف حرارت که با استفاده از ماده ای با هدایت حرارتی پایین در سیستم اتفاق می افتد.

  در پانل های شیشه ای عایق مانند شیشه های دو جداره این امر به وسیله گاز پرکننده و میله های جداکننده اتفاق می افتد. در حالیکه در ساختار پنجره آلومینیومی ترمال بریک این امر(ایجاد عایق حرارتی) به وسیله مواد ترمال بریک (گرمابند) انجام می پذیرد.

  پنجره آلومینیومی ترمال بریک برای افزایش و حفظ حرارت داخل فضا طراحی شده اند. در ماه های گرمتر این پنجره ها به طور موثری از ورود گرما به داخل جلوگیری می کنند و هزینه سرمایش شما را کاهش می دهند.

  ساختار و عملکرد پنجره آلومینیومی ترمال بریک دوجداره

  ساختار پنجره ترمال بریک با شیشه دوجداره

  چرا از آلومینیوم در پنجره های ترمال بریک استفاده می شود

  آلومینیوم در بسیاری از موارد مصالح مناسبی برای ساخت در و پنجره محسوب می شود: آلومینیوم فوق العاده قوی، سبک، مقاوم در برابر آب و هوا است و در طول حیات قابل قبول خود، نسبت به مصالح دیگر نیاز کمتری به حفظ و نگهداری دارد.

  با این حال، آلومینیوم رسانای بسیار خوب گرما است، بدان معنی که عایق بسیار ضعیفی در برابر شرایط آب و هوایی زمستان و حفاظت کمی در برابر خورشید تابستان فراهم می کند و در واقع مقدار زیادی گرما و سرما از طریق قاب در و پنجره از دست می رود یا کسب می شود. این امر در نهایت می تواند سبب تضعیف عملکرد-حتی در مورد پنجره دو جداره – شود.

  با وجود نقص ساختاری که در درها و پنجره های آلومینیومی وجود داشت، این نقص به سرعت با بکارگیری مواد و مصالح ترمال بریک یا گرمابند حل شده است. همانظور که گفته شد تکنولوژی ترمال بریک دارای یک نوار پلی آمید تقویت شده بین پروفیل های آلومینیومی داخل و خارج است که  سدی عایق در قاب پنجره ایجاد می کند.

  سیستم پنجره آلومنیومی ترمال بریک مزایای بسیاری را ارایه می دهد، از همه مهمتر عملکرد حرارتی را بهبود می بخشد. مزایای استفاده از آلومینیوم مانند مقاومت، دوام و استقامت حفظ می شوند، در عین حال نقطه ضعف هدایت حرارتی رفع می شود.

  نمايش مزایای آلومینیوم و ترمال بریک در قاب پنجره

  مزایای آلومینیوم و ترمال بریک در قاب پنجره

  کاربرد پنجره های ترمال بریک

  این پنجره ها را می توان برای هر ساختمانی که نیاز به عایق بندی حرارتی مناسبی دارد، به کار برد. پنجره آلومینیومی ترمال بریک یک راه حل ایده آل برای استفاده در ساختمان تجاری و پروژه های بزرگ مسکونی لوکس که نیازمند سیستم های پیچیده پوشش شیشه ای هستند، می باشد.

  نمايش تاثير استفاده از پنجره آلومینیومی ترمال بریک دوجداره

  تاثير حرارتی پنجره آلومینیومی ترمال بریک دوجداره

  مزایای پنجره آلومینیومی ترمال بریک

  • مزیت اصلی پنجره های آلومینیوم ترمال بریک بهره وری و ذخیره(صرفه جویی) انرژی است.
  • در پنجره های دوجداره ترمال بریک انتقال حرارت و صوت ۱۰۰۰ بار کمتر از آلومینیوم معمولی است (این پنجره ها عایق صوتی هستند، زیرا همیشه در فرم های دو یا سه جداره طراحی می شوند و با از بین بردن ارتعاشات بین قاب های داخلی و خارجی به کاهش نوفه کمک می کنند).
  • پنجره های آلمینیومی ترمال برک بازدارنده شعله حریق هستند و سبب افزایش ایمنی می شود.
  • پنجره آلومینیومی ترمال برک نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمی دارد.
  • دوام و ماندگاری این نوع از پنجره ها بالاست و دارای طول عمر بالایی دارند.
  • پنجره آلومینیومی ترمال بریک در برابر خوردگی مقاوم است.
  • روکش های پوششی با طیف وسیعی از رنگ برای این نوع پنجره های دوجداره موجود است(پروفیل ها می تواند با روکش های با دوام در برابر شرایط جوی مختلف و در برابر آسیب های uv و خوردگی نمک مقابله کند. همچنین روکش ها با بیش از ۲۰۰ رنگ برای پروفیل های داخلی و خارجی در دسترس هستند).
  • آسایش حرارتی را برای استفاده کنندگان به ارمغان می آورد.

  روش ساخت پنجره آلومینیومی ترمال بریک

  ۱- روش قدیمی ساخت پنجره های ترمال بریک

  تا حدود ۵ سال پیش بیشتر پنجره های آلومینیومی ترمال بریک به گونه ای که در ادامه به توضیح آن پرداخته می شود، تولید می شدند.

  آلومینیوم به شکل یک واحد یکپارچه درون یک قالب شکل می گرفت و چون آلومینیوم یک رسانای بسیار خوب است، عملکرد حرارتی ضعیفی دارد. هیچ عایقی برای جلوگیری از خروج حرارت به بیرون قاب وجود نداشت. برای مبارزه با این مشکل، مقطع قاب یکپارچه وارد فرایندی به نام “برش و قالب ریزی” می شود. قاب به دو نیمه تقسیم می شود و توسط پلیمری که پلی اورتان نام دارد و بین دو مقطع قاب قرار می گیرد تا ترمال بریک را ایجاد کند، به هم متصل می شوند.

  پلی بورتان ماده ای بسیار مفید و با دوام است.  اما این ماده با خواص انبساطی و استحکام آلومینیوم همسازی ندارد. بنابرین، فقط  نوار بسیار باریک پلی یورتان می توانست مورد استفاده قرار گیرد. این بدان معنی است که به اندازه قبل نمی توانست عایق باشد.

  ترمال برک همچنین باعث از دست دادن بخشی از استحکام و سختی پنجره می شد. پلی یورتان در طولانی مدت تمایل به جمع شدن (چروک شدن) دارد، که باعث نشت در قاب می شود. همچنین، پروفیل داخلی و خارجی قاب پنجره طی پروسه “برش و قالب ریزی” به هم متصل می شوند، به این معنی که اگر شما خواستار پنجره های دو رنگ باشید، هزینه و زمان زیادی صرف خواهد شد.

  ساختار پنجره آلومینیومی ترمال بریک با نوار پلي آميد

  پنجره آلومینیومی ترمال بریک با نوار پلي آميد

  ۲- روش مدرن ساخت پنجره های ترمال بریک

  امروزه به لطف ترقی طراحی و تولید پنجره آلومینیومی ترمال بریک _و نیز پیشرفت تکنولوژی پلیمر- روند پیشرفت در و پنجره های ترمال بریک کارا تر است:

  مقاطع قاب آلومینیومی در حال حاضر به صورت دو تکه ساخته می شوند تا در فرآورده نهایی بهم متصل شوند.

  مصالح مورد استفاده برای ترمال بریک در حال حاضر یک پلی آمید دارای استقامت بالا است، که از لحاظ استحکام و خواص انبساطی بسیار شبیه به آلومینیوم است.

  ترمال بریک پلی آمیدی در حال حاضر به طور مکانیکی به مقاطع قاب متصل می شود تا سختی و استحکام  قاب را حفظ کند. عمق بریک می تواند عریض تر شود به این معنا که عایق حرارتی و عملکرد حرارتی چند برابر افزایش می یابد.

  هر نیمه قاب پنجره آلومینیومی ترمال بریک می تواند به طور جداگانه رنگ شود و سپس به راحتی از یک طرف به ترمال برک متصل شود. از این رو مزیت دو رنگی به راحتی امکان پذیر و بسیار مقرون به صرفه است.

  پنجره آلومینیومی ترمال بریک با روکش کم گسیل

  پنجره آلومینیومی ترمال بریک با روکش کم گسیل

  ترکیب ترمال بریک و روکش های کم گسیل

  امروزه، روکش های حرارتی ویژه ای برای شیشه ها در بازار موجود است که به عنوان  روکش های کم گسیل (low-e) شناخته می شوند. این روکش ها برای بازتاباندن انرژی حرارتی به خانه یا خارج خانه طراحی شده اند.

  بر طبق بهره وری پنجره یک ورق شیشه فقط ۱۶% از انرژی حرارتی را منعکس می کند. پنجره های ترمال بریک دارای روکش کم گسیل(low-e) می تواند بیشتر از ۹۶% انرژی حرارتی را منعکس کند.در اقلیم های سردتر گرما می تواند از طریق پنجره وارد ساختمان شود و سپس در فضای داخل به دام بیافتد و در اقلیم های گرم تر حرارت بازتاب می شود.

  نمايش اجزاي پنجره یو پی وی سی

  پنجره یو پی وی سی (upvc)

  مقایسه پنجره های آلومینیومی ترمال بریک و پنجره یو پی وی سی

  اگر شما به دنبال پنجره های مناسبی برای خانه یتان هستید، ممکن است بین پنجره یو پی وی سی و یا پنجره های آلومینیومی ترمال بریک که به طور خاص طراحی شده اند، مردد باشید. در پنجره های نوع دوم (ترمال بریک) محافظت در برابر عوامل جوی و بهره وری انرژی بیشتر از پنجره های یو پی وی سی به چشم می خورد. با این حال، پنجره UPVC هنوز هم بسیار محبوب است و هر دو این پنجره ها میتوانند پایدار و مقرون به صرفه باشند. گاهی اوقات تصمیم گیری بین این دو تنها به مقایسه ویژگی های مختلفشان باز می گردد.

  در مقاله پنجره یو پی وی سی در مورد این نوع از پنجره ها گفته شد که در اینجا به آنها اشاره می کنیم:

  قاب های پنجره یو پی وی سی محبوب تر و مرسومتر از آلومینیوم هستند و به صورت گسترده ای در دسترس قرار دارند. بسیاری از فروشندگان پنجره با تولیدکننده های پروفیل های یو پی وی سی در رابطه و مشارکت هستند، بنابرین شما قادرید قاب های پنجره هایتان را ارزان تر تهیه کنید. اگرچه UPVC از لحاظ زیبایی شناسانه خوشایند نیست و ممکن است به کاهش آلودگی صوتی نیز کمک نکند.

   


 • تهیه و تنظیم توسط داربست فام
  تماس : 0313826
  انتشار مطلب در :